نقد و بررسی قسمت هومر بزرگ ( فصل 6 اپیزود 12 )

گفتگو در مورد مضامین و محتوی مطرح شده در سیمپسون ها
ارسال پست
نمایه کاربر
ss.mohammad.ss
کاربر ثبت شده
کاربر ثبت شده

نقد و بررسی قسمت هومر بزرگ ( فصل 6 اپیزود 12 )

پست توسط ss.mohammad.ss » چهار شنبه 20 مهر 1390, 3:45 pm

عرض سلام خدمت تمامی اهالی اسپرینگفیلد!!
چند روزی میشه که قسمت هومر بزرگ ( Homer Great ) رو دیدم و به نظرم یکی از بهترین های این سریال بود. اینقدر نیش و کنایه در این قسمت بود و اینقدر زیبا یک سری مسائل رو به زبان سیمپسونی ارائه دادن که فکر میکنم ارزش نقد و بررسی رو داشته باشه حالا میخوام نظر همگی دوستان رو در مورد این قسمت و موضوعاتی درش مطرح میشه بدونم. بعد از اینکه نظر دوستان رو اینجا دیدیم و خوندیم و استفاده کردیم، خودم هم نظرم رو ارسال میکنم
امیدوارم که همگی عزیزان در بحث شرکت کنن.

نمایه کاربر
ss.mohammad.ss
کاربر ثبت شده
کاربر ثبت شده

Re: نقد و بررسی قسمت هومر بزرگ ( فصل 6 اپیزود 12 )

پست توسط ss.mohammad.ss » سه شنبه 3 آبان 1390, 10:49 am

مثل اینکه کسی نیست! به هر حال من برداشت خودم رو از فیلم اینجا میارم... البته اینو بگم که این مطلب رو اولین بار جایی دیگه نوشتم.

نام اپیزود : هومر بزرگ ( Homer The Great )
ماجرای این داستان:
ابتدای داستان با نمایش مشکلاتی که برای هومر به وجود میآید شروع میشود. مشکلاتی نظیر سوراخ شدن لوله آب زیر زمین و تعمیر نکردن آن توسط تعمیرکار به بهانه نداشتن وسایل و ادوات موذد نیاز، ترافیک سنگین و گیر کردن پشت ترافیک، دورترین پارکینگ موجود در کارخانه و مسیر طولانی برای رسیدن به آن در حالی که همکاران هومر ، درست جلوی در ورودی پارک میکنند ، خراب بودن صندلی آن هم از نوع کرسی مانندش! در حالی که همکارانش بر روی صندلی های ماساژور دار نشسته اند. همچنین با تفاوتهایی که میان هومر و همکارانش نمایش داده میشود، داستان ادامه می یابد مانند خریدن نوشابه توسط هومر در حالی که همکارانش تنها با چرخاندن انگشتر مخصوص خود در دستگاه نوشابه ، میتوانند به راحتی انرا بردارند...
ماجرا از این قرار است که همکاران هومر در گروه یا تشکلی عضو هستند به نام استون کاترز ( Stone Cutters ) و تمامی این مزایا را از طریق همین تشکلات دارند.این گروه ، قوانین خاص خود را دارد مانند اینکه هر عضو آن با یک شماره شناخته میشود که شماره کوچکتر، به منزله مقام بالاتر است و همچنین قواعد خاصی که برای عضویت دارد مانند اینکه یا باید فرزند یکی از اعضای آن گروه باشی یا جان یکی از اعضای آن را نجات دهی! نشانها و علامت های این گروه هم مثلث و هرم و تک چشم و از این جور نشانه هاست ( که فکر نمیکنم کسی ندونه ماین نشانه ها مربوط به چه گروهی هست! ). بگذرریم که چطور هومر به عضویت این گروه در می آید، اما بعد از عضویت شاهد هستیم که خیلی سریع مشکل ترکیدگی لوله حل میشود در حالی که تا قبل از این چند ماه طول میکشیده تا لوازم مورد نیاز آن سفارش داده شود؛ ترافیک سنگین قبلی تنها با زدن یک کلید و باز شدن یک راه مخفی ، قابل حل شدن است ؛ هومر هم صاحب آن صندلی های ماساژوری میشود و مشکل جای پارک هم حل میگردد!
بر حسب اتفاقی ، هومر که خیلی به گروه علاقه مند شده ، مورد خشم و نفرت اعضا میگردد و مجبور میشود که عریان شود و از محل تجمع خارج گردد اما همین زمان تعضا متوجه نشانه ای بر روی پای هومر میگردند که نشانه گروه هست و در کاغذ مقدس ! چنین آمده که کسی که چنین نشانه ای داشته باشد ، به عنوان رهبر و عالی ترین رتبه گروه شناخته میشود. به این صورت هومر به رهبری گروه میرسد اما بد از مدتی ، با اعمال تغییراتی باعث میشود که بار دیگر خشم اعضای گروه را برانگیزد. به همین صورت ، اعضا ، جلسه ای با مشاوران اعظم!! تشکیل میدهد تا چاره ای برای این کار پیدا کند و بالاخره ، با تغییر دادن نام گروه ، هومر از تشکیلات خارج میشود! هومر نیز که غرق در گروه قبلی است، خسته از آن ، به آغوش خانواده بر میگردد.

بزرگترین نکته ای که هنگام تماشای این قسمت به چشم میخورد ، تفاوت میان اعضای گروه و مردم عادیست و همچنین امکانات و قدرتی که این گروه داردکه به زیبایی زیر لایه ای از طنز و همچنین خیلی رک و صریح مشاهده میشود. تفاوت هایی که همان ابتدای کار ، سخنش رفت. قدرتهایی که این گروه دارند که حتی تا مدیریت کردن مسائل بسیار حساس جهانی نیز جز آن میباشد همچنین همان دست های پشت پرده ای که باعث ستاره شدن یک شخص در سینما ، تلوزیون و یا عرصه ورزش میشود. تمامیاین موارد ، در سرودی که اعضا میخوانند ، اشاره میشود:

Who controls the British crown?
Who keeps the metric system down?
We do
We do
Who keeps Atlantis off the maps?
Who keeps the Martians under wraps?
We do
We do
Who holds back the electric car?
Who makes Steve Guttenberg a star?
We do
We do
Who robs cavefish of their sight?
Who rigs every Oscar night?
We do
We do
همانطور که میبینید ، توانایی هایی از کنترل جریان تاج پادشاهی انگلیس ( امور دربار و سیاست های این کشور ) تا مواردی نظیر دخالت در موارد مختلف از هنر گرفته تا عرصه علم و فیزیک! در آن دیده میشود. سریال به خوبی و با زیرکی تمام ، به تمام این موارد اشاره میکند و همگی را زیر سوال میبرد حتی خود سردمداران آمریکایی! چرا که یکی از اعضای مشاوران اعظم، ریچارد نیکسون ، رئیس جمهور اسبق آمریکاست!!!
سوالی پیش می آید که چرا؟ و اصلا هدف از این اپیزود چیست ؟ آیا صرفا تمسخر و ساختن دقایقی شاد و مفرح برای بینندگان آن است ؟ قطعا جواب منفیست. با توجه به اینکه قبلا هم هومر به این موضوع اشاره کرده بود که " کشور [ آمریکا ] را در حال حاضر فراماسون ها اداره میکنند " ، هدف را لاجرم نمیتوان چیزی جز هشدار دادن به عامه مردم دانست. هشداری که خیلی صریح و به دور از هرگونه پنهان کاری و در لفافه حرف زدن عنوان میشود.
در بسیاری از نقدهای نه چندان منصفانه و بعضا جهت دار، عده ای به دنبال اثبات چنین مواردی در فیلمهای مطرح روز دارند اما با دیدن این قسمت ، تنها نظرم این است که دیگر از این واضح تر و بهتر نمیتوان پیغامی را به بیننده منتقل کرد پس چرا بیخود و بی جهت میان فیلمهای مطرح به دنبال موارد اینچنینی باشیم؟ بگذریم

دیالوگ های خیلی خیلی ظریف و پر معنایی هم در این قسمت وجود دارد. همچنین سکانس های خیلی خیلی جالب که به چند مورد شاره میکنم

هومر در حالی که با خانواده خود در مورد مشکوک بودن همکارانش صحبت میکند ، بارتاز او میپرسد که مشکوک در چه چیزی؟ مثلا مشکوک در ترور رئیس جمهور؟ که هومر هم به نوعی تائید میکند و به راحتی ترور رئیس جمهور کندی را هم به این گروه نسبت میدهد.

در این قسمت، در ابتدا هومر به نوعی احساس میکند که هیچ کس او را دوست ندارد اما با پذیرفته شدن در گروه ، یکی از دیالوگهایش به این شرح است که نحوه شستشوی مغزی اعضا را نشان میدهد:
هومر- این خیلی فوق العاده است مارج. من تاحالا این همه احساس پذیرفته شدن نکرده بودم.
اونها به درون روح من نگاه عمیقی میکنند و کاری میکنند که من احساس رضایت کنم

هومر زمانی که به رهبری گروه رسیده ، در هر کاری موفق میشود ، در بولینگ، در بیلیارد ، در پوکر... در همه زمینه ها ، اعضای دیگر کاری میکنند که رهبر برنده شود ( آن هم به شیوه سیمپسونی!! )

نکته جالب در مورد این قسمت ، این بود که تقریبا همه اعضای اسپرینگفیلد در این گروه عضو هستند ، از شهردار و رئیس پلیس و آقای برنز گرفته تا آواره کارتن خواب خیابانها! اما ند فلندرز در میان آنها نیست چرا که در طراحی شخصیت ها، فلندرز ، فردی با ایمان و بسیار بسیار مذهبی تعریف شده

هنگامی که هومر دیگر جایی در گروه جدید ندارد، دیالوگی بین هومر و مارج صورت میگیرد:
هومر- اوه.... مارج من دلم واسه تجمع تنگ شده...
مارج- ...میدونی.. تو عضو یه تجمع خیلی ویزه هستی...
هومر- گروه پلنگ های سیاه؟؟؟..!!!!؟؟؟!!!
مارج- نه .... خانواده سیمپسون. که 5 عضو داره و تنها 2 عضو آن [ مارج و هومر ] یک حلقه ویزه دارند [اشاره به حلقه ازدواج و پیوند محکم خانوادگی که قدرتی به مراتب بالاتر و بیشتر از همه قدرتهای عالم داره ]

البته این قسمت پر بود از دیالوگ های ظریف و معنی دار دیگه که دقت نظر بالایی میخواد تا همه اونها رو درک کرد.
به هر حال، این اپیزود ،نه تنها یکی از بهترین اپیزود ها این سریال بود ، که میتونم بگم یکی از بهترین های من بود که در عالم سینما و تلوزیون دیدم و تماشای اون رو به تمام سینما دوستان پیشنهاد میکنم

ببینید که چگونه یک معنی را به ذهن بیننده انتقال میدهند!!!

Mr.M.Burns
کاربر ثبت شده
کاربر ثبت شده

پست توسط Mr.M.Burns » شنبه 26 فروردین 1391, 4:36 pm

واقعا نقد زیبایی بود

نمایه کاربر
Homer_Simpson
مدیر سایت
مدیر سایت

پست توسط Homer_Simpson » جمعه 30 تیر 1391, 8:35 am

جالب بود.

ارسال پست